Stávka

Základní škola Vápenná, okres Jeseník,

příspěvková organizace

www.zsvapenna.cz                            Vápenná 262, 790 64                             tel: 584 439 085

Oznamujeme, že v pondělí 27. 11. 2023 bude Základní škola Vápenná, okres Jeseník, příspěvková organizace uzavřena z důvodu stávky. Přesto, že nestávkují všichni zaměstnanci, nelze zajistit provoz ani školy ani školní družiny.

Znepokojují nás tyto připravované kroky MŠMT:

• Snížení mzdových prostředků pro nepedagogické zaměstnance zabezpečující chod školy odebráním tzv. neobsazených pozic.
  • Snížení počtu možných odučených hodin (tzv. PHmax), který povede k návratu před rok 2020 (např. úbytek dělených hodin, seminářů, které jsou efektivní pro vzdělávání, konec tandemové výuky).
  • Hrozba snížení mzdových prostředků pro asistenty pedagoga a avizovaná neuvážená a příliš radikální redukce jejich počtu od roku 2025.
  • Neexistující koncepce, nejasná budoucnost zajištění provozu škol (kdo bude platit nepedagogy), nedodržování koncepčních dokumentů a termínů (revize nového rámcového vzdělávacího programu).

ZŠ Vápenná se připojuje ke stávce 27. 11. 2023

Vážení zákonní zástupci našich žáků,

velká většina zaměstnanců naší školy se rozhodla připojit se k jednodenní výstražné stávce v pondělí 27. 11. 2023. Znamená to, že z důvodu účasti na stávce bude škola i školní družina tohoto dne pro žáky uzavřena. Obědy mají žáci na tento den odhlášeny.

Přestože jsme si vědomi toho, že naše rozhodnutí mnohým z vás může způsobit určité komplikace, jsme nuceni trvat na tom, že situace v regionálním školství je velmi vážná.

Stávka, do které vstupujeme, je vyjádřením našeho nesouhlasu k hrozícím změnám ve školství. Tyto negativní změny by výrazně zmenšily kvalitu vzdělávání dětí. Jsou také v přímém rozporu s nastartovanou moderní podobou českého školství, která je založená na individuálním přístupu k žákům, vnímání jejich potřeb a schopností, a inovacích ve vzdělávání, které odráží současný svět. Je to stávka za budoucnost a kvalitu vzdělávání vašich dětí, našich žáků.

Nejvíce znepokojující jsou rozhodnutí MŠMT, která podle nás budou mít zásadní dopad na provoz škol a úroveň vzdělávání:

1. Snížení počtu možných odučených hodin (tzv. PHmax), který povede k návratu před rok 2020 (např. úbytek dělených hodin, volitelných seminářů, které jsou efektivní po vzdělávání, či např. konec tandemové výuky).
  2. Hrozba snížení mzdových prostředků pro asistenty pedagoga a avizovaná neuvážená a příliš radikální redukce jejich počtu od roku 2025 (úbytek asistentů pedagoga neblaze ovlivní vzdělávání založené na principu inkluze).
  3. Neexistující koncepce, nejasná budoucnost zajištění provozu škol, nedodržování koncepčních dokumentů a termínů (revize nového rámcového vzdělávacího programu, nesoulad chystaných změn se Strategií vzdělávací politiky ČR do roku 2030+).
  4. Snížení mzdových prostředků pro nepedagogické zaměstnance zabezpečující chod školy odebráním tzv. neobsazených pozic.

Výše uvedené skutečnosti nás nutí k tomu, abychom se stávky aktivně účastnili.

Naše požadavky lze ve stručnosti shrnout do následujících bodů:

• Zabezpečení dostatku prostředků ve školství tak, aby se nekrátily mzdy nepedagogických zaměstnanců a PHmax škol.
  • Zahájení reálné a férové debaty o změnách v systému inkluze (počty asistentů, pozice psychologa a speciálního pedagoga) a nastavení promyšleného plánu realizace.
  • Plnění koncepčních dokumentů MŠMT nebo zahájení skutečné diskuze a tvůrčí práce na změnách koncepce tak, aby tyto vedly ke zlepšení a zefektivnění školství a nikoli pouze k marginální úspoře za každou cenu.
  • Zastavení hrozby poklesu platů nepedagogických pracovníků i ostatních pedagogů v následujících letech.

Děkujeme za pochopení a vítáme vaši podporu.

Mgr. Zdeněk Hořava, ředitel školy

a členové stávkového výboru ZŠ Vápenná Kateřina Jezdinská a Jitka Križová